22 listopada - 30 listopada 2019

Jury Konkursu Europejskich Debiutów I Filmów Drugich

9 filmów startujących w Konkursie Europejskich Debiutów i Filmów Drugich oceni Jury pod przewodnictwem Macieja Pieprzycy. W kapitule zasiedli również Agnieszka Glińska, Agata Passent i Tomasz Tyndyk.

 

Maciej PieprzycaMACIEJ PIEPRZYCA (przewodniczący jury)

Reżyser, scenarzysta i pedagog. Absolwent dziennikarstwa i reżyserii na Uniwersytecie Śląskim oraz Studium Scenariuszowego w Szkole Filmowej w Łodzi. Związany ze Śląskiem, gdzie się urodził. Wnikliwy obserwator polskiej transformacji oraz portrecista nieoczywistych bohaterów. Autor filmów fabularnych i dokumentalnych, a także spektakli Teatru Telewizji. Wielokrotnie nagradzany w Gdyni – już za swój debiut kinowy „Drzazgi”, a potem za filmy „Chce się żyć” i „Jestem mordercą”.

Jego ostatnia opowieść: „Ikar. Legenda Mietka Kosza” otrzymała aż siedem statuetek na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, w tym Srebrne Lwy.

 

AgnieszkaGlinskaAGNIESZKA GLIŃSKA

Montażystka filmowa. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim oraz montażu w Szkole Filmowej w Łodzi. Członkini Polskiego Stowarzyszenia Montażystów, Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej. Montaż „11 minut” przyniósł Orła Polską Nagrodę Filmową oraz statuetkę w Gdyni. Tam też uhonorowano jej pracę nad „Intruzem”. Za „Dom na głowie” otrzymała Nagrodę Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Współpracowała m.in. z Jerzym Skolimowskim, Jackiem Borcuchem, Anną Zamecką, Michałem Otłowskim i Pawłem Salą. Trzy z filmów, nad którymi pracowała: „Wszystko, co kocham”, „11 minut” i „Difret” były kandydatami do Oscara. „Komunia” trafiła na oscarową shortlistę.

 

Agata PassentAGATA PASSENT

Felietonistka, dziennikarka, recenzentka oraz, jak sama o sobie pisze „emerytowana tenisistka”. Absolwentka germanistyki na Uniwersytecie Harvarda. Prowadzi program o książkach: „Xiegarnia” w TVN24 oraz „PassentPasuje” w Chillizet. Publikuje felietony na www.polityka.pl. Ponad 20 lat była stałą felietonistką magazynu „Twój Styl”. Jest autorką kilku książek, m.in. „Jest fantastycznie”, „Dziecko? O, matko!”, „Pałac wiecznie żywy” oraz „Kto to pani zrobił”. Mama dwóch synów, opiekunka kundelka Korka, prezeska i założycielka Fundacji Okularnicy im. Agnieszki Osieckiej.

 

Tomasz TyndykTOMASZ TYNDYK

Aktor teatralny i filmowy. Fotograf. Absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi. Od 2005 roku w zespole TR Warszawa. W teatrze pracował m.in. z Grzegorzem Jarzyną, Krystianem Lupą i Krzysztofem Warlikowskim. W kinie grał pod okiem Romana Polańskiego, Piotra Łazarkiewicza, Roberta Glińskiego, Przemysława Wojcieszka i Tomasza Wasilewskiego. Student Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie. Swoje fotografie publikował w wielu magazynach. Finalista II edycji Konkursu Fotografii Teatralnej. Jego prace były prezentowane m.in. na Prague Photo, Miesiącu Fotografii w Bratysławie, w TR Warszawa, Galerii Miejsce i na Miesiącu Fotografii w Krakowie.